Мета: систематизувати й закріпити знання учнів з теми, оцінити їхні навчальні досягнення; формувати вміння чітко відповідати на поставлені питання, логічно мислити, вільно орієнтуватись в історичному матеріалі, працювати з історичною картою; виховувати пізнавальний інтерес до історії.
Тип уроку: урок контролю й оцінювання знань.
Форма уроку: урок-гра.
Обладнання: кросворди, карта Африки з назвами країн для кожної команди (3 примірники), витяги з документів, запитання до тем.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина уроку
II. Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення теми, мети, знайомство учнів зі структурою уроку.
III. Основна частина уроку
Клас ділиться на 3 команди.
Перший тур проводиться у формі телевізійного шоу «Своя гра». На дошці або окремому плакаті записані назви тем, які будуть розігруватися на цьому етапі і номери питань (всього по 5 в кожній темі). Зміст питань учням не відомий. Номер кожного обраного питання, на яке прозвучала відповідь, одразу викреслюється, щоб команди бачили, на які питання ще не надані відповіді. Команда не може обирати більше двох питань поспіль з однієї теми.
Тема 1. Африка: 1 2 3 4 5.
Тема 2. Події. Азія: 1 2 3 4 5.
Тема 3. Особистості. Азія:1 2 345.
Тема 4. Географічні назви:! 2 3 4 5.
Тема 5. Поняття: 1 2 3 4 5.
Тема 6. Дати: 1 2 3 4 5.
Тема 7. Латинська Америка: 1 2345.
Гру розпочинає вчитель, зачитуючи питання на власний вибір. Команда, яка відреагувала першою, вступає в гру. Якщо відповідь була правильною, тоді команда далі самостійно обирає будь-яке питання із запропонованих тем. Гра з однією командою триває доти, поки вона4 не припуститься помилки або не відмовиться від відповіді (якщо її не знає напевне), тоді хід переходить до іншої команди, яка дає правильну відповідь на питання, і гра уже продовжується з нею. Кожна правильна відповідь оцінюється у 2 бали, 2 бали віднімаються, якщо команда помилилась. Якщо команда відмовляється від відповіді, вона не втрачає балів, але втрачає право далі продовжувати гру. Право ходити надається команді, яка знає відповідь на це питання. У випадку, якщо жодна з команд не знає правильної відповіді, її зачитує вчитель, він же обирає наступне питання, й у гру знову вступає команда, яка знає правильну відповідь.
Тема 1. Африка
- Яка з названих країн була незалежною в міжвоєнний період?
а) Єгипет;
б) Алжир;
в) Туніс;
г) Марокко.
2.Політика роздільного, окремого проживання населення однієї країни — ? (Апартеїд)
3. Яка з названих країн не мала колоній в Африці в міжвоєнний період?
а) Італія;
б) Німеччина;
в) Португалія.
4. Яка з цих колоній не французька?
а) Мадагаскар;
б) Судан;
в) Туніс,
5. Організація, створена африканцями Південно-Африканського Союзу у 1923 р. (Африканський національний конгрес)
Тема 2. Події. Азія
1. Наслідком цієї події стало визнання територіальної цілісності Китаю і проголошення щодо нього принципу «відкритих дверей і рівних можливостей». (Вашингтонська конференція)
2.Як називається подія, в ході якої відбувались мітинги, демонстрації з метою бойкоту японських товарів, звільнення про- японськи налаштованих чиновників? («Рух 4 травня»)
3. Подія, в підготовці якої взяли участь , радянські радники Блюхер і Бородін. («Північний похід», 1926р.)
4. Як називається подія, що передбачала на першому етапі бойкот колоніальних установ і товарів, а на другому — ухилення від сплати податків. (Кампанія громадянської непокори)
5. Яка з наведених подій фактично означала здійснення державного перевороту в Ірані?
а) Похід 4-тисячного загону на чолі з Реза-ханом на Тегеран;
б) призначення Резахана прем’єр- міністром;
в) проголошення Установчими зборами Реза-хана спадковим шахом Ірану під ім’ям Реза-ша- ха Пехлеві.
Тема 3. Особистості. Азія
1. Ініціатор агресивної політики, яка передбачала завоювання Китаю, Південно-Східної Азії, територій у басейні Тихого океану. (Танакі)
2. Лідер фашистської організації «Національна федерація молодих офіцерів» в Японії. (Аракі)
3. Правитель Афганістану, тісно пов’язаний з рухом младоафган- ців. (Аманулла-хан)
4. Як по-іншому ім’я Кемаля? (Ататюрк)
5. Під його керівництвом на стику трьох провінцій Шеньсі, Гансю і Нінся було утворено Особливий прикордонний район, базу комуністичного руху. (Мао Цзедун)
Тема 4. Географічні назви
- Провінція в Китаї, яку першою захопили японці. (Шаньдун)
- Місце скликання меджлісу в Туреччині, який поставив своїм а) завданням відмову від Севрського мирного договору в ім’я б) збереження суверенітету держа- в) ви. (Анкара)
- Підмандатні території Франції на Близькому Сході. (Сирія, Ліван)
- Незалежні держави в Африці, що утворилися після Першої світової війни. (Ліберія, Ефіопія)
- Держави, в яких здійснювалася боротьба за «нову культуру». (Туреччина, Іран)
Тема 5. Поняття
- Спосіб, за допомогою якого США намагались послабити позиції Японії в Китаї, забезпечуючи для себе більш активну присутність на китайському ринку. («Срібний займ»)
- Стихійні виступи населення проти зростання цін на основні продукти харчування в Японії в 1918 р. («Рисові бунти»)
- Національно-демократична партія в Китаї (Гоміньдан)
- Закон про управління Індією, який передбачав розширення числа виборців в Індії з 1 % до З %. (Закон Монтеню — Челм- форда).
- Документ, який містив пропозицію створити державу Ізраїль на території Палестини. (Декларація Бальфура)
Тема 6. Дати
- Коли стався землетрус в Японії, який призвів до руйнації значної частини Токіо? (1923р.)
- Коли Чан Кайші встановив одноосібне правління в Китаї, розірвавши з КПК. (1927р.)
- Коли відбувся тритижневий „соляний похід» до узбережжя Аравійського моря? (1930р.)
- Час існування республіки Риф в Африці. (1920-1926pp.)
- Рік. коли Англія надала незалежність Єгипту. (1922р.)
Тема 7. Латинська Америка
1.Яха з латиноамериканських країн спеціалізувалась на екс- *:сm м’яса, вовни, пшениці? 3. .Аргентина)
2. Які з наведених ознак не були притаманні політичному життю Латинської Америки?
- Значний вплив католицької церкви;
- демократичні традиції; автономія каудильйо.
3. Представники якого стану населення посідали панівне становище в політичному житті латиноамериканських держав? (Латифундисти)
4. Країна, в якій в 1917 р. було прийнято одну з найбільш демократичних на той час конституцій. (Мексика)
5. Одне із загальних визначень центральноамериканських країн, яка вказує на монокультурне господарство, характерне для них. («Банановіреспубліки»)
Учитель може встановити певний час, впродовж якого триватиме перший тур, і не чекати відповідей на всі питання.
2- тур
Особистість в історії.
Кросворд навпаки
Команди отримують уже заповнений кросворд.
Завдання: знайти ключове слово -і, зв’язавши решту понять, назви з іменем особистості, яка названа в кросворді, сформулювати питання кросворда.
Кросворд 1
Особистість — М. Ганді (лідер визвольного руху в Індії)
Відповіді
- Політика протесту проти колоніального статусу Індії у поєднанні з терпимістю до англійської адміністрації, використанням лише ненасильницьких методів боротьби.
- У перекладі це звучить як «велика душа», — так у народі називали Ганді.
- Один з лідерів ІНК, сподвижник М. Ганді.
- Ідеологія індійського національного руху, розроблена М. Ганді.
- Масова загальноіндійська партія, яка очолила визвольний рух у країні.
Кросворд 2
Особистість — Чан Кайші (керівник Гоміньдану після смерті Сунь Ятсе- на, з 1927 р. встановив одноосібну владу в Китаї)
Відповіді
- Скорочена назва партії в Китаї, яка в різні часи виступала як союзником, так і ворогом Чан Кайші.
- Місто, в якому Чан Кайіііі створив національний уряд і яке з 1927 р. набуло статусу столиці.
- Острів, куди були евакуйовані гомінданівські війська на чолі з Чан Кайші після перемоги комуністів у Китаї.
- Місто, де було розстріляно мирну демонстрацію китайських студентів? Ця подія стала приводом до національної революції.
- Національно-демократичнапар- тія Китаю.
Кросворд З
Особистість — Кемаль (лідер визвольного руху, голова Великих національних зборів Туреччини)
Відповіді
1) Умови Туреччини згідно із
Севрським мирним договором, за якими країна фактично перетворилася на напівколонію.
2) Форма правління, встановлена ! в Туреччині в 1924 р.
3) Назва парламенту в Туреччині
- Елемент жіночого одягу, який переставав бути обов’язковим після проведення реформ, спрямованих на європеїзацію країни.
- Місто, де було укладено новий договір з Туреччиною, за яким ця держава зберігала територіальну цілісність.
Тур З
Розфарбуй карту
Кожна з команд отримує карту Африки, на якій позначені кордони і назви держав.
Завдання: зафарбувати колонії.
1-а команда — Великобританії;
2-а команда — Франції;
3-я команда — Італії, Бельгії, Португалії.
Тур 4
Упізнай історичний документ
Познайомившись зі змістом документа, команди мають встановити його назву, визначити причини й наслідки проголошення. (Див. додатки 1—3)
ІІІ. Підсумки уроку
Вчитель підбиває підсумки уроку.
IV. Домашнє завдання
Підготувати реферати до теми «Культура в міжвоєнний період».
Додаток 1
З меморандуму Танака Піті 25 липня 1927р.
…Японія не зможе усунути ускладнення у Східній Азії, якщо не буде проводити політику «крові і заліза». …В разі, якщо ми в майбутньому захочемо перебрати контроль над Китаєм, нам слід розтрощити США. Але заради того, щоб завоювати Китай, ми повинні спершу завоювати Маньчжурію і Монголію. Заради того, щоб завоювати світ, мусимо спершу завоювати Китай. Оволодівши всіма ресурсами Китаю, ми перейдемо до завоювання Індії, країн Південних морів, а після цього до завоювання Малої Азії, Централь- ноїАзії та1: нарешті, Європи.
Додаток 2
Про закон Роулетта. 1919 р.
Будь-який індієць, якщо він підпадав під підозру, міг бути заарештований без ордера і затриманий без суду на необмежений час; обвинувачений позбавлявся права на захист і не міг скористатися послугами свідка на свою користь, замість суду
присяжних було запроваджено закритий трибунал, право на апеляцію скасовувалось, поліція мала право застосовувати тортури, влада отримувала право спеціальним наказом позбавляти свободи пересування підозрюваних у патріотичній діяльності осіб.
Додаток З
З конституції Єгипту 1923р.
(витяг)
Ст. 1. Єгипет — держава суверенна, вільна і незалежна. Його суверенітет неподільний і невідчужуваний. Його правління — спадкова монархія…
Ст. 4. Особиста свобода забезпечується…
Ст. 14. Свобода думок забезпечується.
Ст. 15. Друк вільний в означених за- | коном межах. Попередня , цензура | забороняється…
Ст 24. Законодавча влада здій-1 снюється королем разом із сенатом \ і палатою депутатів…
Ст. 34. Король затверджує й опри-1 люднює закони…
Ст 38. Король має право розпускати ( палату депутатів