Мета: охарактеризувати значення та підсумки відкриття другого фронту в Європі, сформувати в учнів цілісне уявлення про перебіг воєнних подій у 1945 p., приділити особливу увагу Берлінській конференції, показати розгром Японії; охарактеризувати підсумки, наслідки та уроки Другої світової війни, висловлювати судження щодо зміни ролі чоловіка і жінки в умовах війни, пояснити причини створення ООН; уміти складати політичні портрети
визначних військових і політичних діячів; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, критично мислити; встановлювати причиново-наслідкові зв’язки, працювати з різноманітними історичними джерелами інформації; виховувати патріотичне ставлення до свого народу, зацікавленість історією.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент уроку
II. Актуалізація опорних знань
Бесіда
- Які території були звільнені військами союзників у 1943 p.?
- Розкрийте основні напрямки наступальних операцій радянських військ у 1944 р. і оцініть їх наслідки.
III. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Якщо капітуляція Італії започаткувала розпад німецького союзницького блоку поклала, то в результаті виходу Радянської армії на західні рубежі СРСР і перенесення її бойових дій у Центральну і Східну Європу цей блок був приречений на остаточний розпад. Важливу роль у визволенні країн і народів Європи від нацизму відіграли й війська інших членів антигітлерівської коаліції.
IV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
Учитель. Корінний перелом у ході Другої світової війни поставив перед країнами антигітлерівської коаліції питання про організацію остаточного розгрому Німеччини та її союзників. 29 листопада — 1 грудня 1943 р. в Тегерані в умовах суворої секретності відбулася конференція глав трьох найбільших союзних держав. Ф. Рузвельт, Й. Сталін і В. Черчілль зібралися разом, щоб остаточно погодити плани ведення війни, а також щоб прискорити розгром Німеччини та її сателітів.Рішенням Тегеранської конференції стало відкриття Другого фронту в Європі. СІЛА і Велика Британія зобов’язались у травні
1943 р. висадити десант у північній Франції й утворити Західний фронт. Натомість СРСР зобов’язувався після капітуляції Німеччини вступити у війну з Японією. Союзники погодилися спільно працювати як для досягнення перемоги, так і в післявоєнний період з метою забезпечення тривалого миру.
Учні записують дати військових подій у Західній Європі.
► Відкриття Другого фронту в Європі
- 6 червня 1944 р. спільні війська США, Великобританії и Канади висадились в Нормандії.
Під час висадки було вбито до 5 тис. солдат і офіцерів союзників. До 12 червня було розширено плацдарм, на якому було зосереджено 16 дивізій союзників. Проти них німці задіяли 12 дивізій. 29 червня був захоплений Шербур.
Втрати за період с 6 червня до 24 липня становили у союзників — 122 тис., а у німців — 117 тис. чоловік.
- 6 червня 1944 р. — відкриття Другого фронту — початок операції «Оверлорд» — висадка союзників у Північній Франції (верховний головнокомандувач — генерал Д. Ейзенхауер, командувач сухопутними силами — генерал Б. Монтгомері).
- 15 серпня 1944 р. — початок операції «Енвіл» — десантування союзників на півдні Франції.
Боячись потрапити в оточення, німецькі війська у Південно- Західній та Південній Франції почали відступати.
- 25 серпня — капітуляція німецьких військ у районі Парижа. Прибуття до столиці генерала Ш. де Голля.
Розпочалася завершальна стадія війни в Європі.
- 4 вересня було захоплено Антверпен.
- 17 вересня 1944 р. почалась Голландська операція — найбільша десантна (100 тис. десантників) операція.
Вона була невдалою. Прорвати оборону не вдалось. Наступ уповільнився. Загинуло 18 тис. союзників.
- У грудні 1944 р. німці завдали удару союзникам в Арденнах, який було зупинено тільки в кінці січня. Німці почали перекидати війська на Східний фронт, де відбувалась Вісло-Одерська операція.
Робота з діаграмами
Запитання
Яка з цих битв мала вирішальне значення в ході війни?
Учитель. 13 січня почався наступ у Східній Пруссії, який тривав до 25 квітня. Втрати Німеччини вбитими та полоненими становили до 400 тис., втрати радянських військ — 150 тис. осіб. 13 лютого був узятий Будапешт.
Із лютого бойові дії були перенесені на територію Німеччини. Берлін почав готуватися до оборони.
►► Роль визначних військових, державних та політичних діячів у перемозі над нацизмом та фашизмом
Повідомлення учнів
Учні отримали випереджальне завдання підготувати повідомлення про видатних політичних і військових діячів: У. Черчілля, Г. Жукова, Й. Сталіна, Ф. Рузвельта, О. Василевського, К. Рокос- совського, Ш. де Голля, Д. Ейзенхауера.
Запитання
- Чи міг би змінитися хід історії, якби їх не було?
►► Завершення та наслідки війни
Робота з таблицею
ЯЛТИНСЬКА (КРИМСЬКА) КОНФЕРЕНЦІЯ (4—11 лютого 1945 р.) за участі У. Черчілля, Й. Сталіна, Ф. Рузвельта
Учитель. Світ вступив у 1945 р. Друга світова війна точилася вже 4,5 року. Поразка Німеччини була очевидною. Але легких перемог не було і 1945-го. Наприкінці березня 1945 р. союзники почали операцію з форсування Рейну і захоплення Рура, яка закінчилась 17 квітня. Після цієї поразки німецькі війська майже не чинили опору на Західному фронті, до того ж у них не було підготовлених позицій, де можна було б цей опір організувати. Війська союзників швидко просувались на схід, і 18 квітня їх передові частини вийшли до Ельби. 26 квітня в районі Торгау відбулася зустріч американських і радянських військ. Тим часом радянські війська завершували знищення берлінського гарнізону, який капітулював
2 травня.
Найбільш драматичною сторінкою Другої світової війни стала Берлінська операція.
Вправа «Лінія цінностей»
У кожного учня на парті аркуш клейового паперу. На дошці проведена лінія, з обох сторін від якої висять таблички «Ні» і «Так».
Учитель просить учнів визначитися, відповівши на запитання: «Чи виправданим був штурм Берліна?» Учні повинні прикріпити свій аркуш паперу на ту позицію, яка відповідає їх ставленню від чіткого «Ні» до чіткого «Так», обираючи також і проміжні позиції. Відстань аркуша від таблички означає позицію учня. Декількох учнів просять прокоментувати свій вибір.
Робота з документами
Маршал Г. Жуков
«Боротьба за Берлін ішла не на життя, а на смерть. Із глибин матінки Росії… прийшли сюди наші люди, щоб завершити справедливу війну з тим, хто зазіхнув на свободу їхньої Батьківщини… Всі прагнули вперед… щоб здійснити важливу справу — встановити Прапор Перемоги у Берліні».
Маршал В. Чуйков
«Ми розуміли, що там, у центрі Берліна, зарилися у кам’яних руїнах не просто солдати, що там зосередилися фашистські маніяки, злочинці, у яких руки по лікоть в крові. їм було байдуже, де помирати — у Берліні під кулями радянських військ чи з лави підсудних іти на смертну кару».
Генерал Дж. Маршалл, начальник штабу армії США
«Своєю перемогою у Берлінській операції радянські війська завдали блискавичного удару по гітлерівській воєнній машині. Втративши головний військовий, економічний і політичний центр, Німеччина була позбавлена можливості чинити опір… Штурм столиці нацистської Німеччини — одна з найскладніших операцій радянських військ у ході Другої світової війни».
Запитання
|
Учитель. 2 травня Берлін капітулював.
7 травня був підписаний Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини.
8 травня звільнена Прага — столиця Чехословаччини.
24 червня відбувся Парад Перемоги на Красній площі в Москві.
► Потсдамська конференція
Потсдамська конференція (17 липня — 2 серпня 1945 р.): Й. Сталін, Г. Трумен, який став президентом США після смерті Ф. Рузвельта, У. Черчілль (з 28 липня — новий прем’єр-міністр К. Еттлі).
Запитання
- Які три основні питання було розглянуто на Потсдамській конференції?
- Які доповнення ухвалили з німецького питання?
Учитель. Не менш важливими на конференції були питання кордонів: Польщі переходив Західний район Східної Пруссії,
з Данциґом (Ґданськом) і Штеттіном (Щецином); СРСР передавалася Східна Пруссія з Кенігсбергом.
Радянський Союз домігся від союзників визнання своїх кордонів станом на 22 червня 1941 p., тобто усіх територіальних придбань, що були наслідком таємних угод з Німеччиною. Загалом від Німеччини відійшло 24 % довоєнних територій.
Робота з картою
Покажіть на карті ці території.
Учитель. На конференції розв’язували питання й про розподіл морського флоту країн-агресорів між країнами-переможницями, про розміри репарацій (відшкодування). Так, із загальної, суми в 20 млрд доларів 50 % повинен був отримати Радянський Союз, причому було вирішено компенсувати цю суму за рахунок промислового устаткування, що було вивезено з Німеччини до СРСР. За рішенням конференції мільйони німців з колишньої Пруссії, нових польських земель, Чехословаччини і Угорщини мали переселитися до Німеччини.
Було також узгоджено питання репатріації військовополонених з різних зон окупації.
Робота над поняттями
Капітуляція — припинення війни та визнання себе переможеним на умовах, запропонованих переможцем.
Демілітаризація — роззброєння.
Денацифікація — заборона нацистської партії.
Декартелізація — заборона монополістичних об’єднань.
Учитель. СРСР 5 квітня заявив про розрив договору про нейтралітет з Японією, а 9 серпня 1945 р. вступив у війну з Японією. На Далекий Схід було перебазовано 4 армії чисельністю 1,5 млн осіб.
Головний удар був спрямований проти Квантунськоі армії, розташованої в Маньчжурії. Внаслідок Маньчжурської операції Кван- тунська армія була розгромлена. Було знищено (за різними даними) від 21 тис. до 83 тис. японців та взято в полон від 640 тис. до
2 млн солдатів і офіцерів японської армії. Втрати радянської сторони становили 9-20 тис. осіб.
Капітуляція армії почалась 20 серпня.
Робота з підручником
За текстом підручника учні складають хроніку війни з Японією.
- Хроніка війни з Японією
- 5 квітня 1945 р. — денонсування радянським урядом пакту про нейтралітет з Японією.
- 6 та 9 серпня 1945 р. — ядерне бомбардування СІЛА японських міст Хіросіма та Нагасакі.
- 8 серпня 1945 р. — початок бойових дій радянських військ під командуванням О. Василевського проти Квантунськоі армії Японії.
- 14 серпня 1945 p. — рішення японського уряду про капітуляцію.
- 1 вересня 1945 р. — висадження радянського десанту на півдні Курильської гряди.
- 2 вересня 1945 р. — підписання Акта про беззастережну капітуляцію Японії.
Після капітуляції Японії завершилася Друга світова війна.
►► Підсумки війни. Створення ООН. Нюрнберзький та Токійський процеси над воєнними злочинцями
Робота з таблицями
Запитання
- Яка країна зазнала найбільших втрат серед мирного населення порівняно з усім населенням (%)?
- Яка країна зазнала найбільших втрат солдатів порівняно з усім населенням (%)?
► Створення ООН
Учитель. Головні проблеми зі створення всесвітньої організації безпеки було узгоджено в 1944 р. в Думбартон-Оксі (США). Учасники: США, СРСР, Великобританія, Китай. Положення конференції було покладено в основу Статуту ООН.
Зміни в розподілі сил після Другої світової війни вимагали створення Міжнародної організації для підтримання й зміцнення миру та безпеки.
- 25 квітня — 26 червня 1945 р. відбулася установча конференція Організації Об’єднаних Націй у Сан-Франциско.
- 24 жовтня 1945 р. — набуття чинності Статуту ООН, який підписали 50 країн світу.
Метою діяльності організації стало підтримання й зміцнення миру і міжнародної безпеки та розвиток співробітництва між державами світу.
Головні органи ООН (штаб-квартира знаходиться у Нью-Йорку):
- Генеральна Асамблея (ГА),
- Рада Безпеки (РБ),
- Секретаріат (Генерального секретаря обирає Генеральна Асамблея за рекомендацією Ради Безпеки терміном на 5 років),
- Міжнародний Суд,
- Економічна і Соціальна Рада;
- Рада з Опіки.
- Рада Безпеки має 5 постійних членів і 10 «не постійних».
- Генеральна Асамблея збирається 1 раз на рік, з вересня по грудень.
Робота з історичним документом Документ
«Долі жінки в роки війни не позаздриш. Жінка, ніжна, прекрасна, самою природою створена для любові, для виконання великої місії матері, жінка, що поєднала у собі «і багатство, і життя, і сльози, і любов», була вимушена взяти до рук зброю! Дівчата, учорашні школярки, на тендітних плічках своїх серед розривів снарядів виносили з бою поранених бійців. Дівчатка цілодобово простоювали біля верстатів і не розгинали спини на колгоспних полях. Не могли, не мали права «інженери людських душ» пройти повз ці події. Всі наші відомі письменники торкнулися у своїй творчості теми війни, але кращі зі створених здобутків належать письменникам- фронтовикам, що не з чуток знають про війну».
…Пішла з дитинства в брудну теплушку, / в ешелон піхоти, у санітарний взвод. (Ю. Друніна)
«Здавна вважається, що війна — суто чоловіча справа. І «нехай жінка жінкою буде». Але як могли «мати, і дружина, і сестра» усидіти в будинку, коли сини, чоловіки, брати йшли й не верталися? Білоруська письменниця С. Олексійович створила документальну повість «У війни — не жіноче обличчя», записавши спогади жінок, що проишли війну. Зібрані оповідання створюють образ вшни, звинувачують фашизм у тому, що «…жінці довелося стати солдатом», у тому, що «жінка вбивала».
Завдання
Висловіть судження щодо зміни ролі чоловіка і жінки в умовах війни.
► Нюрнберзський та Токійський процеси над воєнними злочинцями
З 20 листопада 1945 р. до 1 жовтня 1946 р. тривав судовий процес над нацистами у місті Нюрнберг. За рішенням трибуналу 12 підсудних було засуджено до страти через повішення, трьох — до довічного ув’язнення, четверо отримали різні терміни ув’язнення.
Із 3 травня 1946 р. до 12 листопада 1948 р. Міжнародний трибунал у місті Токіо розглянув справи 28 головних японських злочинців. Семеро з них були засуджені до смертної кари через повішення.
10 лютого 1947 р. було підписано мирні договори з колишніми союзниками Німеччини. Структура договорів була аналогічна для всіх країн. Вони складалися з блоків.
Політичний блок
Зміст блоку — підготовка країн до демократичних перетворень і заборона нацистських організацій у цих країнах.
Військовий блок
Було вирішено, що протягом 3 місяців, війська, що окупували ці країни, мали бути з них виведені. Для кожної країни окремо визначалися кількість і якісний склад збройних сил. Наприклад, чисельність армії Італії обмежувалася 250 тис. солдатів і офіцерів.
Територіальні постанови
Італія передавала Франції невеликі території (цей процес отримав назву «вирівнювання території кордону» і стосувався гірських кордонів).
Італія передавала Югославії півострів Істрія, півострів Пелла- Гоза, східну частину Юлійської крайни.
Італія віддавала Греції Додеканезькі острови.
Італія втрачала всі свої права на колишні колонії Еритрею, Лівію і частину Сомалі.
Угорщина передавала СРСР Закарпатську Україну, передавала Румунії Північну Трансільванію, невеликі території на користь Че- хословаччини.
Румунія погодилась на передання СРСР Північної Буковини і Бессарабії.
Кордони Болгарії залишались незмінними.
Із Фінляндією встановлювались кордони, обумовлені договором 1940 р. (після війни СРСР і Фінляндії 1939-1940 pp.). СРСР анексував область Петсамо, тим самим Фінляндія втрачала вихід до Північного Льодовитого океану, а СРСР отримував кордон з Норвегією.
Австрія залишалась поділеною на зони окупації.
Економічний блок
За текстом підручника з’ясувати обсяги репараційних виплат союзників Німеччини.
Запитання
- У чому головні відмінності мирних договорів із союзниками Німеччини після Другої світової війни порівняно з Першою світовою війною?
- Чому після Другої світової війни у Європі не постали нові незалежні держави, як це було після Першої світової війни?
- Яка з держав-союзниць Німеччини не була окупована союзними військами? Поясніть чому.
►► Створення НАТО та Організації Варшавського договору
Робота з документами З промови У. Черчілля у Фултоні
«Через увесь континент від Штеттіна на Балтиці до Трієста на Адріатиці на Європу опустилася залізна завіса. По той бік завіси опинилися усі столиці древніх держав Центральної і Східної Європи… Усі ці відомі міста і мешканці в цих районах опинилися в межах того, що я називаю сферою радянського впливу. Вплив цей виявляється у різних формах… усі вони зазнають відчутного зростаючого контролю з боку Москви… Комуністичні партії східноєвропейських держав, які завжди були вельми нечисленними, набули величезної ролі в житті своїх країн, що явно не пропорційно кількості членів партії, а тепер прагнуть встановити усюди тоталітарний контроль. Уряди в усіх цих країнах інакше як поліцейськими назвати не можна… у багатьох країнах в усьому світі далеко від кордонів Росії створені комуністичні п’яті колони, що діють у цілковитій єдності і в абсолютному підпорядкуванні директивам, які вони отримують із комуністичного центру. Комуністичні партії, або п’яті колони, в усіх цих країнах становлять велику і, на жаль, зростаючу небезпеку для християнської цивілізації… Я не вірю, що Радянський Союз хоче нової війни. Швидше за все він хоче якомога більше плодів минулої війни і мати можливість нескінченно нарощувати свою могутність з одночасною експансією своєї ідеології. Сьогодні, поки ще є час, наше головне завдання полягає у відвертанні нової війни та у створенні в усіх країнах необхідних умов для розвитку свободи і демократії, й вирішувати це завдання ми повинні якнайскоріше. Ми маємо відмовитися від доктрини рівноваги сил, або, як її ще називають, доктрини політичної рівноваги між державами, яка вже своє віджила. Ми не можемо і не повинні будувати свою політику, виходячи з мінімальної переваги, яка може спокусити будь-кого помірятися з нами силами. Якщо західні країни будуть єдині у своїй твердій відданості принципам Статуту Організації Об’єднаних Націй, то вони своїм прикладом навчать цих принципів інших. Якщо ж вони будуть роз’єднані у своїх діях або почнуть нехтувати своїм обов’язком і втратять дорогоцінний час, то на нас і справді може очікувати катастрофа».
Інтерв’ю Й. В. Сталіна газеті «Правда» з приводу промови Черчілля у Фултоні, 14 березня 1946 року
«По суті справи пан Черчілль перебуває тепер на позиції паліїв війни. І пан Черчілль тут не самотній, — у нього є друзі не тільки в Англії, але і в Сполучених Штатах Америки… Безперечно, що установка пана Черчілля є установкою на війну, заклик до війни з СРСР. Зростання впливу комуністів не можна вважати випадковістю. Він є цілком закономірним явищем. Я не знаю, чи вдасться пану Черчіллю і його друзям організувати після Другої світової війни новий похід проти «Східної Європи». Але якщо їм це вдасться, що малоймовірно, то можна з упевненістю сказати, що вони будуть биті так само, як вони були биті у минулому, 26 років тому».
Запитання
Чи підтримуєте ви думку Й. Сталіна?
Учитель. 4 квітня 1949 р. у Вашингтоні була створена Організація Північноатлантичного договору — НАТО (North Atlantic Treaty Organization).
Країни-засновники: Бельгія, Великобританія, Данія, Франція, Нідерланди, Ісландія, Канада, Люксембурґ, Норвегія, Портуґалія, США, Італія;
- з 18 лютого 1952 p.: Греція, Туреччина;
- з 6 травня 1955 p.: Німеччина.
Головним принципом організації є система колективної оборони, тобто спільних організованих дій всіх її членів у відповідь на атаку з боку зовнішньої сторони.
Організація Варшавського договору була своєрідною відповіддю країн радянського блоку на створення 1949 р. Північноатлантичного альянсу (НАТО).
Договір про дружбу, співпрацю і взаємну допомогу в травні 1955р. у Варшаві підписали представники Болгарії, Угорщини, НДР, Польщі, Румунії, СРСР, Чехословаччини, а також Албанії (з 1962 р. ця країна припинила свою участь у діяльності організації).
Висновки
- Відбулися зміни у співвідношенні сил на міжнародній арені.
Дві наддержави — СРСР і США.
- Утворення Організації Об’єднаних Націй зі штаб-квартирою в Нью-Йорку.
- Розширення впливу СРСР у країнах Східної Європи та в Далекосхідному регіоні.
- Посилення національно-визвольних рухів у країнах Азії та Африки.
- Посилення суперечностей між Москвою та Вашингтоном, початок «холодної війни».
- Розпад Антифашистської коаліції.
- У 1949 р. виникає НАТО (Організація Північно-Атлантичного договору), до її складу входять Велика Британія, Бельгія, Голландія, Данія, Ірландія, Італія, Люксембург, Канада, Норвегія, Португалія, СІЛА, з 1952 р. — Греція і Туреччина, з 1955 р. — ФРН.
- На противагу НАТО у 1955 р. створюється Організація Варшавського договору, до якої увійшли СРСР, Польща, Чехословач- чина, НДР, Румунія, Болгарія, Албанія, Угорщина. Створення біполярного світу.
V. Узагальнення та систематизація знань
Бесіда
- Які наслідки мала Друга світова війна для людства?
- Чому у війні народи СРСР зазнали найбільших людських втрат?
- Які уроки Другої світової війни винесло людство?
VI. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника.

























