Мета: познайомити учнів з умовами і тенденціями розвитку української культури на початку XX ст:; формувати в учнів уміння і навички, готувати виступи, рецензії і виступати з ними; виховувати гордість за високі досягнення наших учених.
Основні терміни і поняття: національний гніт, університет, природні науки, гуманітарні науки.
Події і дати:
1904 р. — видання в Петербурзі «Нарисів історії українського народу» М. Грушевського;
1907 р. — початок роботи в Києві українського Наукового товариства;
1907-1909 pp. — видання «Словника української мови» Б. Грін- ченка;
1908 р. — в Одесі відкритий перший аероклуб;
1913 p. — Л. Нестеров виконав мертву петлю.
Історичні діячі: М. Грушевський, Д. Багалій, Б. Грінченко, О. Єфіменко, П. Нестеров, Ф. Вовк, А. Кримський, Л. Лутугін.
Обладнання: підручник, альбом з історії культури України, портрети видатних діячів культури України, контурні карти, підручник з історії України для 9 кл. Ф. Г. Турченко та М. Мороко.
Міжпредметні зв’язки: література, географія, історія, геологія.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда з учнями
- Дайте визначення поняттям матеріальної та духовної культури.
- Яким був стан освіти в Україні в XIX ст.?
- Назвіть відомих вам діячів української науки другої половини ХІХ ст.
Учитель. На початку XX ст. господарське, суспільно-політичне і духовне життя людства стало складнішим. Тільки ті країни, які зуміли суттєво підняти свій освітній і науковий рівень, змогли відповісти на виклик часу, що вимагав швидкого перетворення аграрно-індустріального суспільства на оновлене, індустріальне. Решта країн і народів були приречені на відставання.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
- Особливості розвитку культури.
Освіта
Робота в групах (шість груп) з підручником і додатковою літературою. Збирання банку даних для складання порівняльної таблиці «Розвиток освіти в Західній Україні та Наддніпрянщині».
Завдання, записані на дошці
Визначити мову навчання, типи навчальних закладів, їх кількість, склад учнів.
Аналіз документів за підручником Турченко Ф. Г., Мороко В. М. Історія України для 9 кл. — К.: Генеза, 2005. — С. 385-386.
2. Розвиток науки
Імпровізоване засідання українського наукового товариства (УНО).
Повідомлення учнів
- М. Грушевський — організатор української науки.
- Б. Грінченко та його «Словник української мови».
- Д. Заболотний та його дослідження в галузі боротьби з інфекційними хворобами.
- Видатні представники авіації П. Нестеров, JI. Мацієвич.
- С. Реформаторський та В. Вернадський.
Завдання
Розпочати заповнення таблиці «Розвиток науки».
IV. Закріплення нових знань і умінь
Робота з контурною картою
а) Надписати місто, де було відкрито перший в Україні аероклуб, указати дату його заснування;
б) указати місто, в якому почали свою діяльність авіаконструктори Д. Григорович та І. Си- корський.
V. Підсумок уроку
Історичний тренінг
- Назвіть прізвища українських учених світового рівня.
- Перерахуйте основні тенденції розвитку культури Україні на початку XX ст.
- Назвіть відомих українських істориків другої половини XIX — початку XX ст.
- Назвіть відомих вам українських учених-природознавців початку XX ст.
VI. Домашнє завдання
- Закінчити складання таблиці «Розвиток науки»
- Підготувати повідомлення про українських письменників:
І. Франка, Лесю Українку. М. Коцюбинського, В. Стефа- ника, В. Винниченка, Олександра Олеся (Кандибу) та уривки з їхніх творів.

























