Цілі уроку: сформувати в учнів уявлення про одну з найдавніших цивілізацій — мінойську, її основні центри та причини занепаду; сприяти розвиткові у них критичного мислення та навичок самостійної роботи.
План вивчення нового матеріалу
1.    Археологічне відкриття мінойської цивілізації, її основні центри.
2.    Розквіт і занепад мінойської цивілізації.
                                                                         ХІД УРОКУ
I.    МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Тема уроку записана на дошці.
Завдання учням
•    Поставте запитання до теми уроку.
Прогнозована відповідь
•    Де зародилася?
•    3 яких історичних джерел ми можемо одержати відомості про мінойську цивілізацію?
•    Чому вона так називається?
•    Якими були основні заняття, побут, релігія населення? тощо.
Запитання, поставлені учнями, вчитель записує на дошці, наголо¬шуючи, що дати відповіді на них — завдання уроку.
До уваги вчителя. Нагадуємо про необхідність збереження зроблених записів до кінця уроку, що дасть можливість використати їх для підбиття підсумків.

II.    СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель говорить, що на початку II тис. до н. е. на острові Крит (острів обов’язково показується на настінній карті, учні знаходять його на карті атласу) виникла перша в Європі держава.
Завдання учням
•    3 яких історичних джерел ми можемо довідатися про історію Криту?
Учитель зазначає, що існують речові й писемні джерела, які дають
нам знання про цивілізацію, котра існувала на Криті, і пропонує учням
ознайомитися з цими джерелами, скориставшись методикою взаємного навчання.
Робота в парах
Один учень опрацьовує запропонований учителем текст писемно¬го джерела, другий—текст із розповіддю про археологічні дослідження на острові Крит.
                                                  

                                                          Зразки завдань
Текст 1
«Археологічні дослідження на Криті велися починаючи з XIX століття. Але у широких масштабах їх почав проводити у 1890-х роках англієць Артур Еванс. Від батька, який був багатим фабрикантом, він одержав великий спадок і цілком присвятив своє життя науковим пошукам.
Археологічні дослідження показали, що на Криті було кілька великих міст. Одне з найвизначніших—Кносс. Цікаво, що міста не мали великих оборонних споруд. У цих містах вчені розкопали руїни величних палаців. От як виглядав палац у Кноссі. Навколо центрального подвір’я — величезного прямокутника — були розташовані чисельні приміщення з цегляними стінами і пласкими дахами, що підтримувалися колонами. Але покої, коридори і зали були розташовані в такому чудернацькому порядку, створювали так багато можливостей заблукати, що в кожного, хто потрапляв до палацу, мала з’явитися думка про лабіринт.
У Каноссі Еванс знайшов великі комори, в яких зберігалися вкриті чудовим орнаментом гігантські посудини — піфоси, колись до країв наповнені оливковою олією. Дослідником було також знайдено багато предметів іноземного походження, зокрема речі з Єгипту.
Але особливо вражають фрески, що прикрашали стіни і стелю Кносського палацу. На них зображені чоловіки і жінки: жінки — в довгих сукнях з оборками, пошитих із яскравих тканин, у строкатих фартушках, пов’язаних на сукні; одяг чоловіків зовсім простий — невеликий фартух, що оперезував стегна. Ми можемо побачити на фресках різних людей: ось рибалка з рибою в руках, а ось — зображення танцюристів з биками. Хто це? Яку роль відігравали ігри з биками у критській цивілізації? Знайдено й інші цікаві зображення. На одному з них, вибитому на критській печатці, можна побачити богиню—царицю звірів, яка стоїть на вершині гори, оточена своїми підлеглими. Але це не єдине відоме зображення богів. Археологами була знайдена чудова статуетка, виготовлена із золота і слонової кістки, яка зображувала велику богиню родючості, гір і лісів, матір усіх людей і тварин».

Текст 2
«Жителі острова Крит використовували два види писемності: ієрогліфи і так зване лінійне письмо А, досі не розшифроване.
Та все ж ми маємо писемні джерела з історії критської цивілізації— міфологія Стародавньої Греції. Ось про що вони розповідають.
«Найвизначнішим скульптором і зодчим у афінян був Дедал. Побоюючись, що племінник: перевершить його у майстерності, Дедал убив його, аче злочин був розкритий, і митця засудили до смерті. Рятуючись від покарання, Дедал утік на острів Крит до мужнього царя Міноса. Царс з радістю прийняв під  опіку визначного митця Еллади. Більшість чудових творів мистецтва виготовив Дедал для царя Криту. Також він спорудив  для царя і всім відомий палац Лабіринт, з такими заплутаними ходами, що  увійшовши в нього, неможливо булоповернутись назад. У цьому палаці цар заточив сина своєї дружини — безжалісного Мінотавра, чудовиська який мав  тіло людини і голову бика».
(Уривок із міфу «Дедал і Ікар»)
«Мінос був сином Зевса і Європи, царем Криту. За нього Кносс став столицею всього Криту. Новий цар почав своє правління з того, що побував на горі Іду, де Зевс продиктував йому закони для його народу. Греки вважали Міноса першим законодавцем.
Мінос був також першим володарем, військовий флот якого став панувати на морях. Захопив цар і багато інших земель, якими керували його сини. Вони також засновували в цих землях міста.
Флот Міноса безперешкодно плавав усіма морями і заходив у будь- який порт, на Крит же не могло зайти жодне судно…
Була у Міноса і велика армія, яка поділялася на загони чисельністю у два—гри десятки добре озброєних воїнів. Ними командували сини Міноса.
Мінос мріяв підкорити всю Грецію. Знайшовся і привід до війни: через заздрощі було вбито одного із синів царя. Довідавшись про його загибель, Мінос повів свій величезний флот на Аттику і взяв її в осаду. У нещасній країні почався голод, люди вмирали. Афіняни звернулися до дельфійського оракула, і той звелів підкоритися Міносу, прийняти всі його умови».

Завдання учням
•    У парах обміняйтесь одержаною з текстів інформацією. Обгово¬ріть тексти, доведіть, що вони доповнюють один одного. Зробіть висновки:
—    про заняття населення Криту;
—    про військову могутність Криту;
—    про критські міста;
—    про релігійні уявлення та розвиток культури.
(На цей вид роботи видаляється до 10 хвилин.)
Учитель пропонує учням ознайомити клас зі своїми висновками, слідкуючи, щоб вони не повторювалися, а доповнювали один одного.
Завдання учням
• Тема нашого уроку «Мінойська палацова цивілізація». Висловіть припущення про причини виникнення цієї назви.
Обговорення завдання.
Учитель розповідає про загибель цивілізації на острові Крит. Вважа¬ємо за можливе навести наступну версію.
Повідомлення вчителя
На невеликій відстані від Криту містився острів Фера. Близько 1500 р. до н. е. тут відбулося виверження вулкану. Воно було таким сильним, що навіть частина острова зникла під водою. Деякі вчені вважають, що величезні хвилі, викликані цим виверженням, досягай берегів Криту і завдали значних збитків, після яких критська цивілізація вже не змогла піднятися. А незабаром на острів вдерлися завойовники-мікенці, які за¬хопили Крит і його столицю Кносс. На цьому завершилася епоха слави і розквіту стародавнього Криту.
Завдання учням
•    Запишіть у зошити дату виверження вулкану на острові Фера.
•    Складіть задачі на відлік часу в історії. Запишіть їх у зошити.
•    Обміняйтеся зошитами в парах. Розв’яжіть задачу сусіда, викорис¬товуючи «Лінію часу».
•    Перевірте правильність виконання завдання.
Обговорення завдання.
ІІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Учитель звертає увагу учнів на завдання, які були поставлені ними на початку уроку, і пропонує дати на них відповіді.
Домашнє завдання: відповідний параіраф підручника, за яким працює вчитель, а також завдання на заповнення контурної карти.

загрузка...