Мета: сформувати в учнів уявлення про стилі взаємин в сім’ї, способи вирішення сімейних конфліктів; формувати уміння будувати стосунки в сім’ї на основі взаємоповаги і визнання прав та обов’язків кожного члена сім’ї; розвивати вміння працювати в групах; вчити висловлювати та обґрунтовувати свою точку зору щодо культури стосунків в сім’ї; виховувати шанобливе ставлення до сім’ї, членів родини, їх прав та обов’язків.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ . Актуалізація опорних знань учнів
1. Що таке сім’я?
2. Які функції виконує сім’я?
3. Як ваша сім’я впливає на ваше особисте формування?
ІІІ . Мотивація навчальної діяльності
У ч и т е л ь. Те, що сім’я формує нас, це безперечно. Але дуже важливим є й те, у який спосіб це робиться: авторитарний чи демократичний. Спробуємо це з’ясувати.
IV. Вивчення нового матеріалу
Тенденції розвитку сучасної сім’ї
Бесіда
1. Останніми роками спостерігалося зниження рівня народжуваності. З чим це було зв’язано?
2. Чи є перспективи у зміні ситуації на краще і з чим це пов’язано?
3. Хто з ваших батьків грає в сім’ї провідну роль і чому?
4. За даними соціального опитування, батьки проводять з дітьми в середньому 5 годин в тиждень. З чим це пов’язано і які має наслідки.
5. Скільки в середньому часу ви проводите з батьками?
6. Чи багато серед ваших друзів, які мають неповну сім’ю?
У ч и т е л ь. Таким чином основними тенденціями розвитку сім’ї є:
1) зниження народжуваності;
2) руйнація патріархальних сімейних традицій, посилення ролі жінок;
3) виховання за межами сім’ї;
4) нестабільність сімей.
Взаємини в сім’ї. Права та обов’язки членів сім’ї
У ч и т е л ь. Існують такі стилі взаємини в сім’ї.
1. Демократичний:
• шанобливе ставлення членів сімей один до одного;
• урахування інтересів і потреб один одного;
• шанобливе ставлення прав і обов’язків членів сім’ї;
• можливість альтернативи в поведінці;
• спільне розв’язання конфліктів.
2. Авторитарний:
• стосунки між членами сім’ї визначаються з позиції сили;
• інтереси і потреби інших членів сім’ї не враховуються взагалі або враховуються дуже рідко;
• визнаються в основному обов’язки, права визнаються тільки за батьками;
• повний контроль з боку батьків, дітей позбавлені права на ініціативу;
• конфлікти вирішуються силовим способом.
3. Змішаний.
4. Потурання.
Бесіда
1. Визначте стиль взаємин у вашій сім’ї.
2. Чи повинна в демократичній сім’ї бути дисципліна?
3. Завдяки чому вона підтримується?
Робота в малих групах
Які права та обов’язки мають:
• подружжя;
• діти;
• батьки?
Практична робота
Змоделюйте, як будуть поводитися в демократичній та авторитарній сім’ї за таких обставин:
• батькам не подобається товариш їхнього сина;
• батькам не подобається стиль одягу їхньої доньки;
• сім’я планує, як провести відпустку;
• вирішується питання, до котрої години може гуляти 14‑річний підліток;
• дев’ятикласник з сім’ї, яка має не дуже великі статки, просить придбати йому комп’ютер.
Бесіда
1. У якій сім’ї частіше виникають конфлікти і чому?
2. Як ви вважаєте, в якій сім’ї дитина почуватиметься більш комфортно і чому?
Способи вирішення конфліктів
Бесіда
1. Чи все вам подобається в поведінці і поглядах ваших батьків, а батькам у вашій поведінці і поглядах?
2. Чи завжди ви і ваші батьки здатні поступитися своїми інтересами і потребами заради інших членів сім’ї?
3. Чи знаєте ви щось про життя своїх батьків, коли вони були молодими?
У ч и т е л ь. Таким чином, ми можемо говорити, що в сім’ї має місце не тільки конфлікт прав, а й конфлікт поколінь.
Поміркуйте:
Чи завжди в сім’ї можна уникнути і розв’язати конфлікти? Чому?
Завдання групам
1. Пригадайте основні способи розв’язання конфліктів й укажіть, яким чином було розв’язано ситуацію, яку ви моделювали.
2. Який спосіб, на вашу думку, є найбільш оптимальним?
V. Р ефлексія
1. Що нового ви дізнались під час уроку?
2. Якого життєвого досвіду набули?
3. Чи знадобляться вам ці знання і досвід в подальшому житті?
Якщо так, то що саме?
VI. Підбиття підсумків
У ч и т е л ь. Хотілося б, щоб після цього уроку ви зрозуміли, що комфортний стан в сім’ї зумовлений не лише побутовими умовами, але й стосунками між її членами. І те, якими вони будуть, залежить від усіх членів родини.
VІI. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний матеріал підручника.
2. Висловіть вашу думку щодо того, яку роль відіграють діти і батьки у формуванні культури взаємин у сім’ї.

























