Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів з теми; розвивати вміння учнів працювати з історичними джерелами, вміти обґрунтувати і висловлювати особисту точку зору, встановлювати причиново-наслідкові зв’язки.
Обладнання; дидактичний матеріал: картки із завданнями, ілюстрації із зображеннями Т. Г. Шевченко, Устима Кармелюка, Лук’яна Кобилиці, кросворд «Ключ від скарбниці»; «Правила гри», ключі, ватман, фломастери, сигнальні картки, маршрутний лист, таблиця результатів.
Тип уроку: урок узагальнення знань.
Форма уроку: урок-гра.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Учитель. У далекому синьому морі є скеля. На цій скелі не ростуть дерева, рідко з’являються птахи, і тільки люди уподобали цей кам’яний пагорб у морі. Вони побудували тут фортецю, яка заступала шлях кораблям супротивника. Проте згодом люди перетворили цю фортецю на в’язницю. Поступово потреба у в’язниці зникла, і тривалий час серед мурів славетної фортеці не було чути голосу людей. Але одного дня все навкруги ожило, сотні ліхтарів висвітили кам’яні каземати. Історія ніби повторювалася, але замість похмурих людей у фортеці з’явилися люди з телекамерами, які почали знімати передачу, що набула популярності в усьому світі. Так виникла телевізійна гра «Ключі від форту Вуаярд». Сьогодні в нас є можливість відвідати цей форт і взяти участь у цій захопливій грі.
Ознайомлення з формою уроку, з правилами гри
1. Гра починається і завершується за командою
учителя.
2. Під час гри будьте організованими, зосередженими, мобільними, критичними, творчими.
штштт Федь І. Б., Дудчинська ЗОШ, Каховський р-н, Херсонська обл.
3.Кожен учень виконує завдання самостійно (може використовувати підказку інших учнів, але тоді знімається 0,5 бала).
4. Якщо учень набрав понад 50 % правильних відповідей, він отримує літеру.
ІІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Кімната правди
Вам необхідно розпізнати правильні твердження, показуючи сигнальні картки «Так» або «Ні». За кожну правильну відповідь ви отримаєте 0,2 бала. Максимальна кількість балів — 1 бал. Якщо у вас буде більшість правильних відповідей, ви отримаєте один ключ.
1. Головною причиною занепаду соціально- економічного життя України було панування кріпацтва. (Так)
2. Розвиток промисловості в різних регіонах України відбувався нерівномірно. (Так)
3. Чумацтво гальмувало формування національного ринку. (Ні)
4. Перше місце в експорті Росії утримувало українське вугілля. (Ні)
5. Селянські виступи під проводом Устима Кар- малюка тривали протягом 1814—1830 pp. (Так)
6. Лук’ян Кобилиця — ватажок опришків. (Так)
7. Кирило-Мефодіївське братство вперше сформувало українську національну ідею. (Так)
8. Австрійський імператор Фердинанд І 17 квітня 1848 року видав маніфест про скасування панщини в Галичині. (Так)
9. Головна руська рада — перша політична організація в Україні. (Так)
10. Внаслідок революції 1848-1849 pp. в Австрійській імперії погіршилось становище в західноукраїнських землях. (Ні)
Кімната відповідностей
Ви маєте показати своє вміння розподіляти поняття, назви, терміни за категоріями. Кожний із вас отримає пакет із поняттями. Вам необхідно якнайшвидше розкласти ці поняття у стовпчики за категоріями. За правильно виконане завдання ви отримаєте ключ та максимальний 1 бал. Успіхів!
Категорії: соціальна верства, економічне становище, Україна під владою Російської імперії, Україна під владою Австрійської імперії.
Поняття: промисловий переворот, кріпаки, урочна система, фабрично-заводська промисловість, кріпацтво, Кирило-Мефодіївське товариство, наймані робітники, військові поселення, криза поміщицького господарювання, ринкові відносини, товарне виробництво, підприємці, русифікація, денаціоналізація, уніфікація, генерал- губернаторство, «Київська козаччина», Устим Кармелюк, «Похід у Таврію за волею», опришки, Лук’ян Кобилиця, «Книга буття українського народу», українське відродження, Т. Г. Шевченко, Головна руська рада, «Зоря Галицька», автономія, Слов’янський конгрес, «Українське питання», М. Костомаров, федерація, інтелігенція, державні селяни, капітал, рента, феодально-кріпосницьке господарювання.
Кімната порівняння
- Усе у світі пізнається через порівняння: щоб побачити світло — потрібна темрява, щоб зрозуміти добро — потрібне зло. Ось і зараз ви маєте показати своє вміння порівнювати. За правильно виконане’завдання ви отримаєте ключ. Максимальний бал — 1. Щасти вам!
Метод «Займи позицію». У різних кінцях кімнати розвішані картки «Так», «Ні», «Не знаю». Учні повинні зробити вибір і пояснити його.
Твердження. Становище українців у першій половині XIX ст. під владою Австрійської імперії було гіршим, ніж у Російській імперії.
Кімната закономірностей
У цій кімнаті ви маєте продемонструвати своє вміння встановлювати закономірності. Кожен із вас отримає картку, де вписано логічний ланцюжок. За правильну відповідь ваша команда отримає ключ, а кожний учасник — 1 бал. Якщо ви не знаєте відповіді на своє завдання, ви можете звернутися по допомогу до свого товариша, але тоді ви втрачаєте 0,5 бала.
- Пантелеймон Куліш, Т. Г. Шевченко, М. Костомаров, М. Муравйов, М. Гулак.
- «Назар Стодоля», «Наталка Полтавка», «Гайдамаки», «Наймичка», «Катерина».
- Головна руська рада, Галицько-руська матиця, Кирило-Мефодіївське товариство, Центральна рада народова, «Руський собор».
- Лук’ян Кобилиця, Яків Головацький, Устим Кармелюк, Мирон Штола.
- Урізання селянських наділів, рента, безправ’я, чумацтво.
- Промисловий переворот, розшарування селянства, підприємці, галузі економіки.
- Лівобережжя, Правобережжя, Південь України, Західна Україна.
- Київ, Херсон, Миколаїв, Одеса.
- Ярмарок, купець, контракт, зовнішня торгівля.
- Автономія, сировинний додаток імперії, гільдії, колоніальний характер української торгівлі.
- Кріпак, поміщик, підприємець, державний селянин.
- Фабрично-заводська система, зростання міст, розвиток внутрішньої та зовнішньої торгівлі, урочна система.
- «Київська козаччина», «Похід у Таврію по волю», масові повстання, «Кавказ».
- «Кобзар», «Сон», «Заповіт», «Книга буття українського народу».
- Підпали, повстання, демонстрації, непокора, убивства поміщиків.
Завдання перевіряють шляхом взаємоперевірки.
Кімната особистостей
У цій кімнаті ви маєте продемонструвати знання біографій історичних діячів. Завдання складається з двох етапів.
- Упізнай особистість за описом.
- Випереджальне завдання. Презентація творчого шляху Т. Г. Шевченка (робота в малих групах).
- Шевченко — патріот;
- Шевченко — поет;
- Шевченко — письменник;
- Шевченко — художник.
Максимальний бал — 2 бали.
Описи
1. Походив з кріпацької сім’ї. Народився на Буковині в с. Путила-Сторонець (нині Чернівецька обл.). Очолив виступ селян проти утисків поміщиків. Влаштували підпали панських маєтків. Оголосили ліси й пасовиська своєю власністю, вимагали переведення в стан державних селян. Повстання було придушене. З повсталими жорстоко розправилися: нещадно побили киями та різками. (Лук’ян Кобилиця)
2. У першій половині XIX ст. був організатором антикріпосницького руху. Селянин-кріпак. Народився 1787 р. у с. Головчинці (нині Вінницька обл.) У 25 років був відданий паном в солдати, а наступного року він утік зі служби і повернувся до рідних місць. Там він приєднався до ватаги селян-кріпаків, військових дезертирів, містечкових торгівців і дрібних шляхтичів. Незабаром став їхнім ватажком. Вони здійснювали напади на поміщицькі маєтки, сільські й придорожні корчми, господарства заможних селян. Найбільш активно діяв у Подільській губернії. Його активно підтримували селяни, оскільки він часто допомагав їм, роздаючи захоплене майно і худобу. Неодноразово його заарештовували, 4 рази засилали до Сибіру на каторгу, але він щоразу тікав на Поділля і продовжував боротьбу. Його називали «славним рицарем», «українським Робін Гудом». (Устим Кармелюк)
Учитель. Шановні учні! Ви пройшли багато випробувань у форті Буаярд, продемонструвавши неабиякі знання та вміння. Настав час найважливішого випробування. Вам потрібно дістати ключ від скарбів. Для цього ви маєте обміняти уже отримані ключі на літери, путівник. Щоб отримати «Ключ до скарбу», вам належить вставити пропущені слова у путівнику. Максимальний бал — З бали.
Путівник
- Назва збірки поезії Т. Г. Шевченка. («Кобзар»)
- Головна руська рада проголосила ідею єдності… (українського народу).
- Форма правління, запропонована членами Кирило-Мефодіївського братства. (Федерація)
- Українське національне … (питання).
- Найбільш численна суспільна верства в Україні в першій половині XIX ст. (Селяни)
- Перша газета, що вийшла українською мовою. («Зоря Галицька»)
Учитель. Молодці! Ви добре впорались із завданням. Але у мене для вас є ще одна новина. Ми не зможемо вийти із форту, якщо не залишимо свій автограф.
Завдання
- Ви повинні намалювати образний портрет України першої половини XIX ст. і презентувати його. Максимальний бал — 3 бали.
IV. ПІДСУМКИ УРОКУ
Учитель. Ви перебуваєте у коридорі висновків. Назва коридору говорить сама за себе: тут ми підіб’ємо підсумки нашого уроку. На початку уроку ми визначали мету уроку. Чи досягли ми своєї мети? (Відповіді учнів.)
V. ОЦІНЮВАННЯ РОБОТИ УЧНІВ
Учитель. У цьому коридорі стоїть Тумба чесності. Я пропЬную підійти до неї тому, хто отримав мінімальний бал, і спробувати пояснити, чому, на його думку, він отримав такий результат; що було найскладнішим (самооцінка). А тепер пропоную оцінити свої дії усіх охочих. Що вам сподобалося (чи не сподобалося ) на уроці? Хто з вас був найбільш активним на уроці? (Відповіді учнів.)
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити матеріал теми.